Efervesan Tablet Dolumu - Pharma Rosso

Efervesan Tablet Dolumu

Efervesan, su ya da herhangi bir sıvıyla tepkimeye girdiğinde gaz ya da kabarcık açığa çıkartan ilaçların genel adıdır.

Efervesan tabletlerin içeriğinde mineraller bulunur. Bu mineraller efervesan tablet eridiğinde kabarcık ve gazların meydana gelmesine yol açar. Sıvılarla tepkimeye girince eriyen efervesan tabletler, genellikle vitamin gibi takviye edicilerin üretiminde tercih edilir.

Efervesan tablet, suda eriyen bir ilaç türüdür. Sahip olduğu gaz ve mineraller sayesinde, suya girdiği anda bir tepkime meydana gelerek kabarcık çıkartır. Bu kabarcık ile beraber efervesan tablet suda erimeye başlar.

Efervesan tablet genellikle, yuvarlak şekilde üretilirler ve silindire benzeyen plastik şişelerin içerisinde ambalaja sarılı olarak paketlenirler.

Efervesan tabletler, sıradan tabletler ile kıyaslandığında farklı avantajlar sunar. Bu tabletler diğerlerinden farklı olarak farmasötik/nutrasötik dozaj formdadırlar. Bu nedenle efervesan tablet dolumu yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Efervesan Tablet Dolum Tesisleri

Pharmarosso yüksek teknolojik donanımlı laboratuvar ve tesislerinde Avrupa standartlarında ar-ge ve üretim yapılmaktadır.Pharmarosso olarak günlük 100 bin adet Efervesan Tablet Dolumu kapasitemiz mevcuttur.

Efervesan Tablet Dolumu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle efervesan tabletlerin sıkıştırılabilen bir tablet türü olduğunu bilmek gerekir. Bu tip tabletlerde sıkıştırma işlemi sıradan tablerden biraz farklıdır. Efervesanlarda, uzun-süreli depolama için oldukça düşük nem içeriği gerekir – tipik olarak geleneksel tabletlerdeki yaklaşık %2 suya karşın %0.3’ün altındadır. Bunu yanı sıra efervesan tabletlerin büyük boyutlarından dolayı yeterli sertliğe ulaşamadıkları ve hassas ilaçlar olduğu unutulmamalıdır.

Hassaslığı ve nispeten yumuşak oluşu göz ardı edildiğinde, efervesan tablet dizilimi esnasında kırılmalar ya da tabletlerde hasarlar meydana gelebilir. Kırılma ve hasar görme durumu en çok, efervesan tablet dizilimi veya efervesan tablet dolumu aşamalarında meydana gelir. Bu problemin meydana gelmemesi için ablet presinin ön-sıkıştırma tertibatını değiştirerek bekletme süresinin uzatılması gerekmektedir.

Efervesan tablet dolumu, yağlayıcı olmayan bir makine ile yapıldığında mutlaka kalıplar, hassas şekilde çalıştırılarak dolum gerçekleştirilmelidir. Bu durumda da dolum esnasında tabletler, kalıp duvarlarına ya da delgi yüzeylerine yapışabilir. Eğer efervesan tablet dizilimi ya da efervesan tablet dolumu esnasında yapışma sorunu oluşması istenmiyorsa mutlaka, az miktarda bir yağlama yapmak gerekmektedir.

Efervesan Dolum Esnasında Paketleme Nasıl Yapılır?

Efervesan tablet malzemesi tablet halini alması için öncelikle preslenir. Preslendikten sonra, malzemenin yüzey oranı büyük oranda azalır. Bu da havadan emilebilecek nem oranının azalmasına yol açar. Böylece efervesan dolum işlemi esnasında ortam havasından nem giderme daha az kritik bir eylem olur.

Efervesan tablet dolumu için, şeffaf tablet ambalajı ve tüp düzeni kullanılır. Tabletlerin dolum ve dizilimi esnasında hava almaması için, düşük su geçirgenliğine sahip alüminyum tercih edilmelidir. Böylece tabletler ile çözelti unsurları istenmeyen şekilde temas ederse, efervesan tablet korunmuş olur. Bunun yanı sıra efervesan tablet dizilimi ve efervesan tablet dolumu yapılırken mutlaka, tüp kapağına silika jel ve diğer kurutucu maddeler eklenmelidir. Böylece tüpler açıldığında içeri giren hava tüpün içindeki efervesanlar üzerinde bir tahribat yaratamaz.

İletişime Geç!

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim. Tüm sorularınızı 24 saat içinde yanıtlamaya çalışıyoruz.
WhatsApp